
Korzystanie z niej polega na przemiennym nagrzewaniu ciała i jego oziębianiu - co najmniej dwa lub trzy razy. Z sauny należy korzystać zupełnie nago, aby ciepło promieniujące z gorących drewnianych powierzchni, z sufitu i ścian, jak i z pieca; mogło bez żadnych przeszkód dotrzeć do skóry. Ubrania kąpielowe zatrzymują pot na ciele, co mogłoby podrażniać skórę i powodować egzemę. Dodatkowo, stanowią one przeszkodę dla swobodnego odparowywania wody z powierzchni skóry.
Użyte do wyposażenia sauny drewno, rozgrzane do niezwykle wysokich, typowych dla sauny temperatur od 60 do 100°C, nie oparzy. Jednocześnie, powietrze powinno pozostać suche tak, aby pot mógł zawsze odparować. Parowaniu towarzyszy efekt ochładzania, dzięki któremu skóra nie staje się zbyt gorąca.
W drugiej fazie kąpieli następuje celowe ochładzanie rozgrzanego organizmu. Płuca są szybko chłodzone zimnym, świeżym powietrzem (kąpiel powietrzna), a skóra zimną wodą. Sauna jest zatem kąpielą z zastosowaniem kontrastowych środków: ogrzewania w gorącym i suchym powietrzu w kabinie sauny oraz chłodzenia zimnym, świeżym powietrzem lub zimną wodą. W procesie uaktywniania organizmu, faza odświeżająca (ochładzanie) jest nie mniej ważna niż rozluźniające i kojące ogrzewanie ciała.
Karnet 10 wejść na saunę - 120 zł
Odwiedza nas 2 gości oraz 0 użytkowników.